نوآوری های فناورانه

بینایی بدون شبکیـه

رویایی که در سال 2011 متولد شد در حال تحقق است. PIXIUM VISION موفق شد ایده خود را بر روی 5 بیمار که بینایی خود را بر اثر AMD یا (Age-related Macular Degeneration) از دست داده بودند به صورت موفقیت آمیز پیاده کند.

ایده این مجموعه، ساخت دستگاهی است که بتواند در بیمارانی که شبکیه آنها بر اثر افزایش سن تحلیل رفته است، نقش شبکیه را ایفا کند. یعنی تبدیل امواج نور به ایمپالس‌های عصبی. البته این درمان در بیمارانی که اعصاب بینایی آنها هنوز فعال است قابل پیاده‌سازی است. این دستگاه از سه قسمت دوربین ثبت تصاویر، ایمپلنت‌های دارای الکترود‌ و یک پردازنده تشکیل شده است و اساس کار آن بدین صورت است که آنچه توسط دوربین در حال ثبت است به پردازنده‌ای که می‌تواند به لباس بیمار متصل شود فرستاده شده و آن پردازنده این تصاویر را به امواج تبدیل می‌کند. امواج توسط الکترودهای مستقر در شبکیه دریافت شده و با تولید پالس‌های الکتریکی، اعصاب بینایی آن ناحیه را تحریک می‌کنند. بدین ترتیب بر اساس نوع و شدت امواج تولید شده، پالس‌های متفاوتی به مغز ارسال شده و بیمار را قادر می‌سازد تا تصویری از محیط خارج در مغز خود ترسیم کند.

این محصول که در دو نوع روی شبکیه‌ای و زیر شبکیه‌ای در حال تولید و ارتقا است تا کنون مراحل مختلف آزمون را گذرانده است و نسخه روی شبکیه‌ای آن در مرحله مداخله بالینی(Clinical trials) در چند مرکز اروپایی بوده و نسخه زیر شبکیه‌ای آن در مرحله پره‌کلینیکال است.

برای مشاهده مطلب اصلی کلیک کنید.

نوشته های منتشر شده

بررسی قند خون و تزریق انسولین؛ مداوم، به‌موقع، به‌مقدار

تریت نیوز

یک دستگاه، 34 تشخیص

تریت نیوز

نظر دهید