استارت آپ ها

کمپلکس ژنتیک آنتی‌بیوتیک در درمان عفونت‌ها

تنوع میکروارگانیسم‌های عفونت‌زا از یک سو و گسترش تنوع داروها از سوی دیگر، آنتی‌بیوتیک تراپی را به یکی از حساس‌ترین حوزه‌های تجویز و مصرف دارو تبدیل کرده است. اگر در درمان یک عفونت، آنتی‌بیوتیک تخصصی آن شناسایی نشود، علاوه بر از دست رفتن زمان طلایی درمان، نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های غیر تخصصی تجویز شده مقاومت ایجاد می‌شود و این پدیده ایست که امروزه به یک تهدید جهانی بدل شده است.

در سال 2016، استارت‌آپی دانش‌بنیان به نام day zero diagnostics با هدف یافتن اختصاصی‌ترین آنتی‌بیوتیک در کوتاه‌ترین زمان شکل گرفت. این استارت‌آپ که مبنای فعالیت آن شناسایی توالی ژنتیکی عامل عفونت(genome sequencing based diagnostic) و ذخیره اطلاعات آنهاست توانست بر خلاف روش‌های موجود که آنتی‌بیوتیک اختصاصی یک عفونت را طی چند روز تا چند هفته شناسایی می‌کنند، تنها با صرف چند ساعت زمان، این عمل را با دقت بالا صورت دهد. بدون آنکه نیاز به صرف زمان برای تست آنتی‌بیوگرام و بررسی پلیت‌های کشت باکتری باشد.

این ایده در سایه همکاری تیمی متشکل از پزشکان، تکنسین‌های آزمایشگاه، مهندسین نرم‌افزار، محققین ژنتیک و بیولوژیست‌ها توانست وارد فاز اجرایی شود و تا کنون، در جشنواره‌های علمی سلامت‌محور گوناگونی حضور داشته و موفق شده است کاندید جوایز متعددی در حوزه نوآوری‌های سلامت شود. این مجموعه همچنین توانسته است ارتباطی گسترده با مراکز معتبر علمی تحقیقاتی سلامت محور برقرار کرده و با پژوهشگاه‌هایی از دانشگاه‌های هاروارد و MIT همکاری نزدیک داشته باشد.

به نظر می‌رسد هزینه‌های هنگفت مقابله با اپیدمی‌های عفونی و همچنین ساخت آنتی‌بیوتیک‌های جدید، توجیه قابل قبولی برای هزینه‌ بیشتر تست genome sequencing نسبت به روش‌های روتین باشد و این موضوع در آینده‌ای نزدیک نظام‌های بهداشتی درمانی را به سمت به‌کارگیری این نوآوری سوق خواهد داد.

برای مشاهده وب سایت استارت آپ Day Zero Diagnostics کلیک کنید.

 

نوشته های منتشر شده

رمال های دیجیتال پا به دنیای سلامت می گذارند

تریت نیوز

در سرقت اطلاعات خود پیش‌دستی کنید!

تریت نیوز

نظر دهید